KAHRAMANMARAŞ İLİ ARICILIĞI GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI | GULSAN HOLDİNG

KAHRAMANMARAŞ İLİ ARICILIĞI GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI


Projeyle Maraş Andırın'da toplam beş köyden çiftçiye ulaşılmış, 100 adet arılı kovan ve o nispette ekipman çiftçilerle buluşturulmuş durumdadır. Kovanların uzmanlar tarafından rutin denetimlerinin sürdürülmesi ve tetkiklerinin yapılmasıyla, sönmelerinin ve çiftçinin zarara uğramasının önüne geçilmesi de projenin uzun vadeli planları kapsamında bulunmaktadır.

Ayrıca kovan sahiplerine satın alma garantisi sağlanarak, projenin başarıyla devamını sağlamak ve bunu müteakip, kovan ve çiftçi sayısının artırılması hedeflenmektedir.

Orta ve uzun vadede bu projeden feyz alınarak başlatılması planlanan iki çalışma daha bulunuyor. Bunlardan ilki: verimli ve önemli bir ırk olan Saanen keçisinin Andırın'da yetiştirilmesi, çiftçilerle buluşturulması, üretiminin teşviği, hayvansal ürünlerinin pazarlama stratejileri geliştirilerek, nihai tüketicilerle buluşturulması projesidir. Bir sonraki adımda ise Maraş'a özel bir bitki olan sahlep üretiminin yaygınlaştırılmaları çalışmalarının yapılması planlanmaktadır.© 2016 Gülsan Holding Tüm Hakları Saklıdır.