TARİHÇE | GÜLSAN HOLDİNG

TARİHÇE


Özellikle uzmanlaşmayı ve sürdürülebilirliği temel ölçütler olarak alan Gülsan Holding, yapı sektöründeki varlığını 1946 yılından bu yana sürdürmektedir. İnşaat sektörüne ilk olarak kamu bina inşaatları ile adım atılmış; ilerleyen yıllarda bünyesine katılan insan gücü, makina parkı ve güçlenen mali yapısı ile yol, otoyol, yapı, hazır beton, köprü, viyadük ve prekast yapı elemanları yapım sektörlerinde de ciddi bir oyuncu olunmuştur.

Öncelikle projelerin yerelden ulusal boyuta taşınması anlamında Malatya E-Tipi Cezaevi inşaatı önemlidir. 1977 yılına kadar, çeşitli yapı çalışmaları, ticaret faaliyetleri içinde bulunulmuştur. Bu tarihten sonraki çalışmalar, konut, iş merkezi ve beş yıldızlı otel projeleriyle desteklenerek, ülke boyutuna taşınmıştır.

1986 yılındaki Haydarpaşa Yolu İkmal İnşaatı Projesi ile 1996 yılındaki Haydarpaşa-İzmit Otoyolu Yapım Projesi ise başka bir dönüm noktası sayılabilir. Bu projeler de Grubumuz açısından ufuk açıcı projeler olmuşlardır.

Türkiye içindeki bu gelişmeleri takiben 2000 yılıyla, uluslararası alanda çalışmalar başlamış ve Afganistan, Irak, Kazakistan, Libya, Sırbistan, Suudi Arabistan, Ukrayna ve bazı Körfez ülkelerinde faaliyete geçilmiştir. Yurtdışına ilk kez Afganistan'daki Yol Yapım Projeleri ile adım atılmıştır. Burada USAID, Louis Berger, INC. gibi Amerikan kurumlarıyla beraber üstlenilen yol yapım projeleri ile yurtdışı çalışmaları hızlanmıştır. Bugüne dek ülke dışında ondan fazla proje gerçekleştirilmiştir. Kazakistan ve Kenya'da üstlenilmiş olan otoyol yapım projeleri ise halen yapım aşamasında bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra Gülsan, yenilenebilir enerji, gaz beton, maden gibi alanlarda da yatırım süreci içinde bulunmaktadır. Enerji sektöründeki ilk proje olan Değirmenüstü HES Projesi, Grubumuzun en son dönüm noktasını oluşturmaktadır. Bugün 5 Santral, 200 MW kurulu güç ve 1,5 milyar kWh üretim hedefiyle geleceğe sürekli yatırım yapılmaktadır.

Gülsan, ISO 9001 Kalite Sistem Belgesi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemine ilişkin yönetim sistemlerini entegre hale getirmiştir. İş yapış süreçlerini, bu entegre sisteme göre yürütmekte, faaliyetlerinin kontrolününü iç ve dış denetimlerle sağlamaktadır.

Gülsan, kuruluşundan bugüne kadar sosyal yardımlaşma, çeşitli eğitim bursları ve çevre-kültür alanlarında duyarlı hareket etmeye çalışmakta ve bu parantezde geleceğe yatırım yapmayı sürdürmektedir.

© 2016 Gülsan Holding Tüm Hakları Saklıdır.